Choď na obsah Choď na menu
 


                        Lev, šatník a čarodejnica

Obrázok O titule

 

KRONIKY NARNIE si získali srdcia miliónov čitateľov v celom "našom" svete. V našom preto, lebo Narnia je iným, ďalším svetom, ktorý sa podarilo objaviť deťom. Je svetom plným čarodejníkov, víl, a škriatkov, hovoriacich zvierat, dobra a zla, ale predovšetkým je svetom tisícov napínavých a dobrodružních príbehov.
 
V európe zúri vojna a rodičia posielajú deti z Londína na vidiek, aby ich uchránili pred hrôzami bombardovania. Štvorica súrodencoiv sa takto dostane do vidieckého sídla starého profesora, kde pri hre objavia šatník, cez ktorý sa dá dostať do Narnie. tú medzičasom ovládla zlá Jadis, ktorá má teraz meno Biela čarodejnica, lebo svoju krajinu zakliala tak, aby v nej bola navždy zima, ale nikdy vianoce. Podľa starej veštby sa jej vláda má skončiť až vtedy keď do trónov na hrade Cair Paravel zasadnú štyria ľudia. Zatiaľ však kruto vládne a mení všetkých, čo sa jej znepáčia na kamenné sochy. Zachrániť ich môže iba Aslanov dych.

O autorovi

C.S.Lewis sa narodil v Írsku v roku 1898. Rok študoval na Malvern College a potom u súkromného učiteľa. Získal najvyšší titul z gréckej a latinskej literatúry, filozofie a starovekej histórie a tiež z anglického jazyka. V rokoch 1925-1945 bol stálym profesorom na Magdalen College. V roku 1954 sa stal profesorom stredovekej a renesančnej literatúry na univerzite v Cambridge. Bol výnimočným a obľúbeným prednášajúcim, ktorý natrvalo a významne ovplyvnil svojich študentov.
Dlhé roky bol C.S. Lewis ateistom. Svoje obrátenie opísal v diele Zaskočený radosťou nasledovne: „V akademickom roku 1929 som sa na Trinity College vzdal a uznal, že Boh je Boh ... a možno (som bol v tom momente) najskľúčenejším a najzdráhavejším konvertitom Anglicka.“ Práve táto skúsenosť mu pomohla pochopiť nielen apatiu, ale aj aktívnu neochotu prijímať náboženstvo. Práve tu sa z kresťanského spisovateľa mimoriadne obdareného výnimočným logickým myslením a z osoby s ľahko zrozumiteľným, živým štýlom vyjadrovania stal jedinečný spisovateľ takých kvalít, ktoré nemali páru. Diela ako napríklad Problém bolesti, Rady skúseného diabla, Štyri lásky, Veľký rozvod sú len zlomkom z jeho výnimočného diela. C.S. Lewis písal aj knihy pre deti Kroniky Narnie, vedeckú fantastiku a z jeho pera vyšla aj bohatá kolekcia literárnej kritiky. Jeho diela poznajú milióny ľudí na celom svete vďaka prekladom. C.S. Lewis zomrel 22. novembra 1963 vo svojom dome v Oxforde.